|  Nástěnné hodiny  |  Dámské kabelky  |  Povlečení  |  Kusové koberce  |  Gelové nehty

Vyhledávání

Nepřehlédněte

Newsletter

Rozhovor se Splashem, Pointem, Cakesem

Kdo jen trošku sleduje českou graffiti scénu, tak mu jistě neunikla jedna z největších postav naší scény. Umělec, writer a student Akademie výtvarného umění v Praze. Kdo ještě nepoznal, o kom bude tento rozhovor, měl by si najít slovo Point!

Ahoj Honzo, když jsi začínal s graffiti, dovedl jsi si někdy představit, že budeš v takovém Postavení jako dnes? Co se ti honilo tehdá hlavou?

Ahoj. Ta otázka zní jako byl dneska prezident nebo olympijskej vítěz. Nepřipadám si v nějakým výjmečným postavení. Samozřejmě si ale uvědomuju, co všechno mám za sebou a že jsem v určitejch kruzích respektovanej. To je ale asi tak všechno. A tehdy? Asi jsem přemejšlel jak se dostat do depa metra, jak udělat co nejvíc chromů v ulicích, jaký zdi pomalovat..a jak zbalit holku;)

Proč si s graffiti začal? Co tě k tomu vedlo? Mělo to něco společného s tvojí výtvarnou činností?

Tak určitě mě to oslovilo, protože jsem asi výtvarně nadanej a od malička jsem si kreslil. Dřív graffiti v našem městě v podstatě neexistovalo. Dneska je už těžký si to představit. Bylo to hrozně tajemný, jedno vím jistě. Přitáhlo mě to jko nějakej magnet.

Když jsi začínal, byl jsi ještě kluk, jak se k tomu stavěli doma? Chápali tě, nebo jsi měl problémy?

Tak řekl bych, že se mě rodiče snažili pochopit a maximálně mě tolerovali. Ale to nic nemění na tom, že jsem měl problémy. Myslím, že je pro každýho rodiče určitě těžký, když mu volaj z policie, aby si přijel vyzvednout svoje nepovedený dítě. A takovejch situací nebylo úplně málo. Do toho se ještš připočte puberta a válečná sekera je vykopána.

Od mala se zajímáš o umění, takže bys měl mít názor v tomto směru na graffiti, jak bys ho popsal ve smyslu graffiti vs. umění? Je všechno graffiti pro tebe umění? Nebo jen kvalitní pieces?

Tak ne tuhle otázku odpovědět neumím. Graffiti bych asi definoval jako lidové umění.

Jak jsi přišel k tvému jménu? Point? Cakes? Splash?

No tak nejdřív jsem psal Splash. Jeden kámoš, byl to vlastně Sifon, mi jednou řek Cáku. Prostě to přeložil. Docela se mi to zalíbilo, tak jsem udělal pár pieců, ale bylo to krátký. Tak jsem přidal E a pas i S. No a Point jsem začal dělat jako alternativu k Cakesovi.

Jak jsi se dostal k malování v zahraničí? Realizuješ to sám? Pověz nám tvoje zážitky z malování v cizině.

K malování v zahraničí se dostaneš tak, že si koupíš jízdenku a jedeš nebo letíš. Chce to jen trochu odvahy a nebejt línej. Samozřejmě je dobrý mít už předem nějaký kontakty. Většinou jsem cestoval sám, ale s kámošem nebo ve více lidech je to taky super. Asi větší sranda. Když je člověk sám, tak zase víc pronikně mezi ty lidi v cizině. Zážitků mám spousty, ale nejsem velkej vypravěč.

Na jaké lokality máš nejhezčí vzpomínky?

Jednoznačně New York a Rio De Janeiro.

Preferuješ už jen Legál? Nebo jsi na ulici nezanevřel? Co Metro a vlaky? Už tě něbaví?

Preferuju mít co nejmíň problémů se zákonem. Metro ani vlaky už mě netáhnou jako dřív. Občas se ale zasním a namotám na představu jít na vlak.

Lidé si mohli všimnout, že jsi mnohokrát udělal celý těšnovský legál, neleze ti malování více do peněz? Musel jsi už promalovat strašný peníze.

Tahle v relacích peněz nejde uvažovat. Já prostě maluju a dělám, tak jak to cejtim a chci. Malováním se dá občas i vydělat a když je člověk šikovnej i ušetřit nějaký barvy. Mám doma takovu zásobu, kterou udržuju, takže nemusim utrácet, když chci jít malovat. Zároveň I kdybych neměl, dobrej piece jde udělat i s minimálníma nákladama.

Máš nějakou oblíbenou značku sprejů? Čím nejčastěji maluješ?

Nemám vyloženě oblíbenou značku. Je mi to celkem jedno s čím maluju, pokud to není úplná voda. Nejčastěji maluju Montanou a Molotowem.

Mimo graffiti děláš i street art, nebo podle tebe 3D graffiti, jak by jsi to čtenářům přiblížil co přesně děláš? Jak jsi se k tomu vůbec dostal?

Graffiti převádím do jiné formy než nástřiku sprejem na zeď. Jednak je to osvěžující, protože člověk nachází spoustu různejch technik a za druhý a to je taky dost podstatný, když instaluješ na ulici 3D graffiti, tak nikoho nenapadne, že to graffiti je. Zatímco když budeš držat v ruce sprej, můžež si bejt jistej, že do čtvrt hodiny přijedou fízlové.

Jestli mně oči nemátli, tak tvůj 3D point u Těšnova zmizel, čím to? Neunesl nápor opilců, nebo se to nelíbilo městu?

Neunesl nápor vandalů a zároveň asi vadil i městským úřadům. Prostě tam jeden den byl a druhej už ne. V tom prsty už nemám.

Co Policie, jsi s nimi kamarád? Nebo jsi už byl někdy zametat? :)

Zametat jsem naštěstí nebyl, vždycky když byly problémy skončilo to bez nějakejch postihů, teda vlastně jsem párkrát platil, to je pravda. V době, kdy jsem aktivně dával ilegál ještě neexistovaly veřejnoprospěšné práce.

Jak se může o tobě dozvědět maminka v produktivním věku, co chce přemalovat garáž?

Stačí si sednout na deset minut k internetu a najde můj mejl.

Co říkáš tomu, že radnice odmítá další legály v Praze? Neměl by přece jenom přibýt alespoň jeden legál jako je Těšnov? Jestli chce někdo docílit toho, aby se graffiti dělalo na legálech, tak určitě ne tímhle přístupem.

Nevím nic o tom, že by radnice odmítala další legály. V praze je dost ploch, kde se dá legálně malovat.

Na internetu se můžeš dočíst, že další legály v Praze nevzniknou. Např. na graffnecku, kterej odkazuje na 24hodin, to jsi nečetl?

Ne na graffnecku jsem to nečetl. Všechno je možný, kdyby si dal někdo dostatečně práce. Jak ale říkám, Praha má dost legálů.

Plánuješ v brzké době něco zajímavého?

Plánuju, ale né v brzké době.

A můžeš nám prozradit o co jde?

Radši ne.

Hodně lidí si spojí tvoje jméno s graffiti, ale co děláš ve svojim všedním životě?

Ve svým všedním životě dělám to s tím si mě lidi spojujou - graffiti a věci podobné. Jestli ses ptal no to, jestli chodím do práce, tak nechodím.

Myslel jsem spíš co děláš jiného mimo graffity, jiné záliby? Co posloucháš? Ještě studuješ?

Minulej rok jsem diplomoval na pražský AVU. Teď mám spolu s pár kámošema skvělej prostor, kterýmu řikáme Trafačka. Je to velkej ateliér, k tomu patří i perfektní stěna na graffiti a malá galerie. A záliby? Rád vařim, rád pěstuju kytky, poslouchám převážně hip hop, ale i spoustu jinejch žánrů. V zimě jezdim na snowboardu a tak.

Díky za rozhovor a poslední slovo nechám tobě, chtěl bys něco vzkázat čtenářům? Někoho pozdravit? Nebo pronést nějaký moudro? :)

Než budete někde stříkat, promyslete to.

Autor: Graffitimag.cz, Kulhas | Datum: 01.11.2007 | Čtenářů: 4843

Komentáře k článku

n.tony | 10.11.2009 | 21:15

Díky tobe sem se dostal k graffity ...takze ReSpeKT you...

skunkac | ... | 06.04.2008 | 22:07

Jediny co se da rict je ze CAKES a SPLASH a POINT i HONZA jsouprostě BOMBASTICKY W a Umělci! Mír s tebou bratře

McAge | King... | 06.03.2008 | 20:54

nemám slov Cakes the best.... :)

CHIK | 20.11.2007 | 22:17

Ten předposlední je fakt neskutečnej,to prolnutí Cakes a Point .. prostě bomba.

zero | 04.11.2007 | 15:01

cakes je král!!!

betta.slut | 01.11.2007 | 19:37

joou pan cakes dobre.. nejvic ) ikdyz nova trafacka se mi moc nelibi .. .. (

image | 01.11.2007 | 11:25

tak to je naprosto v pici :).. ten druhy od konce sem nikdy nevidel a pritom me zaujal nejvic ze vsech cakesů, ktery sem kdy videl... a ted me omluvte, du si dat kolac :)

t152 | 01.11.2007 | 07:07

1

Přidat nový komentář k článku

Pro komentování článků musíte být přihlášen. Nejste-li registrovaní, můžete tak učinit zde.

Všechna práva vyhrazena. Stránky mají pouze dokumentární charakter, nepropagujeme ani nenabádáme ke graffiti.